Reuters: Hakan Fidan’ın ABD temaslarında bu konular gündeme gelecek

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’ın daveti üzerine 7-8 Mart’ta ABD’ye resmi bir ziyaret gerçekleştireceği belirtilirken; F-16 ve F-35 programlarına ilişkin süreç ile Türkiye’nin CAATSA yaptırımlarından çıkarılma talebi de görüşülecek konular arasında olacak.

Reuters haber ajansının diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre Fidan’ın ziyareti sırasında düzenlenecek 7. Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma toplantısı çerçevesinde ikili işbirliği alanları ilgili kurumların temsilcilerinin de katılımıyla etraflıca ele alınacak. Ayrıca önemli küresel ve bölgesel gelişmeler hakkında kapsamlı bir diyalog gerçekleştirilecek.

Fidan’ın Washington’a gerçekleştireceği ziyarette, Senato üyeleriyle temaslarda bulunması ve Biden’ın Milli Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüşmesi de bekleniyor. Fidan, ABD makamlarıyla yapacağı görüşmelerde FETÖ ve PKK-YPG ile mücadelede Türkiye’nin beklentilerini de muhataplarına iletecek.

F-35 PROSEDÜRLERİ GÜNDEMDE

Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre; savunma sanayi alanında atılması gereken adımlar, F-16 programına ilişkin sürecin sağlıklı bir şekilde ilerletilmesi, F-35 programında ilgili prosedürlerin tamamlanması, Türkiye’nin CAATSA yaptırımlarından çıkarılma talebi ve ortak savunma sanayii projelerinde ilerleme sağlanması için kısıtlamaların kaldırılması gibi konular da gündemde yer alacak. Türkiye-ABD enerji işbirliğinin güçlü şekilde devam etmesi de ele alınacak.

Görüşmeler kapsamında ayrıca Gazze’de acil ve tam ateşkesin sağlanması gerektiği ve uluslararası parametrelere uygun biçimde iki devletli çözüm için harekete geçilmesi de dile getirilecek. Ukrayna-Rusya savaşında ateşkes sağlanarak müzakerelere dönülmesi konusu, Tahıl Girişimi’nin canlandırılması ile Karadeniz’de seyrüsefer güvenliğinin sağlanması da gündemde olacak.

Yunanistan’la pozitif seyreden ilişkiler, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış süreci, Suriye, Yemen, İran ve Libya gibi bölgesel konular da kapsamlı şekilde ele alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x